Coenzyme Q-10

Coenzym Q10 jest substancją witaminopodobną, pełniącą rolę katalizatora w procesie tworzenia wysokoenergetycznych związków fosforanowych, m.in. molekuły ATF (adenozintrifosfat) jedynego źródła energii, obecnego we wszystkich żywych komórkach, począwszy od wirusów, kończąc na złożonym organizmie człowieka.

Coenzym Q10 jest odpowiedzialny za wytwarzanie 95% całej energii komórkowej.

Coenzym Q10 (ubichinon) wytwarzany jest samodzielnie przez organizm człowieka od chwili jego narodzin. Mniej więcej od 30 roku życia jego produkcja wykazuje tendencję spadkową. Dodatkową przyczyną deficytu tego związku może być zachwianie procesu syntezy Coenzymu Q10, traktowane jako wrodzony lub nabyty defekt organizmu. Dzisiejsza nauka nie jest w stanie wyjaśnić przyczyny obniżenia jego koncentracji w organizmie. Ubichinon podlega syntezie w komórkach wątroby. Wraz z pożywieniem dostarczane jest do 10 mg Coenzymu Q10 dziennie. Minimalne dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten składnik wynosi 30 mg. Dlatego niezbędne jest jego uzupełnienie – poprzez odpowiedni skład posiłków lub dodatki żywieniowe (przede wszystkim pochodzenia zwierzęcego) pozwalające na zwiększenie aktywności życiowej w wieku dojrzałym i opóźnienie procesów starzenia.

Koenzym Q10 wykazuje wysoką aktywność jako antyoksydant. Neutralizuje wolne rodniki, wspomagając utrzymanie prawidłowej struktury komórkowej i jednolitego charakteru samej komórki. Jego działanie ma wpływ na przebieg procesów metabolicznych i przemiany materii w organizmie. Zachwianie tych funkcji może stać się przyczyną wielu dolegliwości.

Stosowanie Coenzymu Q10 jest przewidziane w wielu programach zwalczania otyłości. Jako ważny element stymulujący produkcję energii w organizmie, wspomaga pracę komórek, i tym samym aktywizuje proces przemiany materii wewnątrz organizmu. Zbędne złogi tłuszczu wykorzystywane są przy tym przez organizm jako źródło substancji odżywczych dla syntezy AFT.

Działanie ubichinonu nie jest natychmiastowe. Wyniki jego stosowania mogą być dostrzegalne dopiero po 2-4 tygodniach od rozpoczęcia kuracji, tj. od momentu osiągnięcia niezbędnego poziomu jego koncentracji w organizmie.

Coenzym Q10 jako składnik dodatkowej diety jest łatwo przyswajalny i szybko następuje jego włączenie się w swoiste dla organizmu procesy metaboliczne.

Coenzyme Q10 działa wspomagająco przy:

  • astenii i syndromie chronicznego zmęczenia
  • stanach wycieńczenia emocjonalno- psychicznego lub fizycznego
  • dolegliwościach jelitowych oraz sercowych
  • nieprawidłowej przemianie materii
  • nadwadze
  • rehabilitacji po przebytych chorobach.
Produkty opisane na stronie nie są przeznaczone do leczenia, diagnozowania lub zapobiegania chorobom. Należy skonsultować się ze specjalistą przed zastosowaniem suplementu diety. Materiały zawarte na stronie strategiazdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Metody profilaktyki i oczyszczania organizmu należy skonsultować ze specjalistą lub lekarzem medycyny naturalnej.