Tabletki o przyjemnym miętowym smaku dostarczają do organizmu ważny minerał – wapń oraz witaminy C i D, niezbędne do jego przyswajania. Jest to skuteczny środek w profilaktyce osteoporozy i syndromu osteopenicznego.
Wapń jest niezastąpionym mikroelementem dla organizmu człowieka. W połączeniu z niezbędnymi do jego przyswojenia elementami bierze udział w tworzeniu i prawidłowym rozwoju tkanki kostnej i zębów. Dostarczanie organizmowi wapnia w odpowiednich ilościach oraz zbilansowana dieta i wystarczająca ilość wysiłku fizycznego sprzyjają tworzeniu sie warstwy wapniowej tkanki kostnej. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka osteoporozy, charakteryzującej się zwiększoną łamliwością kości, skłonnością do złamań, zmiany postawy ciała.
W ostatnich latach choroba ta ma tendencję do „odmładzania sie”. Coraz częściej diagnozowana jest u ludzi młodych. Powodem tego jest współczesny styl życia: brak aktywności ruchowej, nieprawidłowy sposób odżywiania się, stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu.
Wapń jest szczególnie ważny dla kobiet w okresie menopauzy, gdyż jego wchłanianie spowalnia się w miarę zmniejszenia poziomu estrogenów. W okresie tym kobieta traci około kilograma masy kostnej każdego roku.
Witamina D znacznie zwiększa wchłanianie wapnia, sprzyja mineralizacji tkanki kostnej i zębów. Niski poziom witaminy D może doprowadzić do niedostatecznego przyswajania wapnia nawet gdy jest on dostarczany do organizmu w nadmiarze.
Witamina C odgrywa ważną rolę w syntezie i dojrzewaniu najważniejszego białka tkanki kostnej – kolagenu, nadającego kościom sprężystość i zapewniającego wytrzymałość tkanki kostnej na deformacje. Jest niezbędnym elementem tworzenia aktywnych form witaminy D. Przy deficycie kolagenu nawet wysokie dawki witaminy D okazują się być nieskuteczne, co wiąże się ze zmniejszonym przyswajaniem wapnia.
Rozpatrując problem osteoporozy, należy wziąć pod uwagę następujące fakty:
- u co drugiej kobiety i co ósmego mężczyzny w przyszłości możliwy jest rozwój osteoporozy
- zapas wapnia w kościach szkieletu człowieka po 30-stym roku życia zaczyna się zmniejszać
- obecnie syndrom osteopeniczny coraz częściej obserwowany jest u dziewcząt po 16 roku życia, mających niedowagę
- osteoporoza należy do chorób, które mają jasno określone zasady profilaktyki, ich przestrzeganie pomaga zapobiec ryzyku choroby i złamaniom kości.