Cascara Sagrada

To naturalny produkt na bazie szakłaka amerykańskiego, posiadający działanie rozwalniające i regulujące napięcie mięśniowe jelit, przede wszystkim jelita grubego, pobudzający wydzielanie całego układu trawiennego i perystaltykę jelit.

Szakłak amerykański delikatnie oczyszcza jelita w ostrych i chronicznych atonicznych i spastycznych zaparciach. Można go stosować przy hemoroidach i pęknięciach odbytnicy, jako że formuje miękki, nie powodujący podrażnień stolec, jednocześnie przyczyniając się do gojenia błony śluzowej jelit. Rozwalniające działanie szakłaka amerykańskiego następuje po 8-10 godzinach po zażyciu, dlatego poleca się stosować go na noc. Długi okres utajony spowodowany jest tym, że antraglikozydy, bezpośrednio po zażyciu pozostają nieaktywne i dopiero w jelicie grubym rozpadają się na emodynę i kwas chryzofanowy, które podnoszą napięcie i perystaltykę jelita grubego, powodując szybkie przemieszczanie się mas kałowych.

Pod ich wpływem spowalnia się też wchłanianie płynów w jelicie grubym, w wyniku czego objętość mas kałowych zwiększa się i rozrzedza, co stanowi dodatkowy efekt rozwalniający.

Substancje garbnikowe zawarte w szakłaku posiadają bardzo dobry wpływ na błonę. Działając wspólnie ze śluzówką jelit przyczyniają się do zmniejszenia odczuwania dyskomfortu i tworzą na błonach śluzowych ochronny film, zapobiegający dalszemu rozwojowi ognisk zapalnych.

Olejki eteryczne wykazują właściwości dezynfekujące oraz uśmierzające ból. Zapobiegają procesom fermentacyjnym i gnilnym w jelitach. Wchodzące w skład olejków eterycznych polifenole wywołują efekt żółciopędny: nasilają funkcje wydalnicze wątroby, normalizują wytwarzanie żółci, zwiększając wydalanie cholesterolu i substancji toksycznych wraz z żółcią.

Kora kruszyny (szakłaku) stosowana jako środek przeczyszczający w ostrych i przewlekłych zaparciach.

Cascara Sagrada może być stosowana przy czerwonce, chorobach żołądka i wrzodach, jako środek przeczyszczający, przy durze brzusznym, chorobach wątroby, gorączce. Zewnętrznie szakłak można stosować przy świerzbie u dzieci, obmywając wywarem ciało.

Przeciwwskazaniami do stosowania są niedrożność jelit, bóle brzucha niepewnego pochodzenia, wyrostek robaczkowy, ostre choroby zapalne w jamie brzusznej, zapalenie otrzewnej, macicy i krwawienie z żołądka, zwiększona wrażliwość na leki. Długotrwałe przyjmowanie środków przeczyszczających nie jest zalecane, aby uniknąć naruszenia wymiany wody. Należy także zachować ostrożność przy zaburzeniach funkcji wątroby, nerek i serca.

Podstawowe właściwości produktu Cascara Sagrada:

  • zapewniają regularność wypróżnień
  • wspomagają usuwanie toksyn z organizmu
  • wspierają pracę układu trawiennego.
Produkty opisane na stronie nie są przeznaczone do leczenia, diagnozowania lub zapobiegania chorobom. Należy skonsultować się ze specjalistą przed zastosowaniem suplementu diety. Materiały zawarte na stronie strategiazdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Metody profilaktyki i oczyszczania organizmu należy skonsultować ze specjalistą lub lekarzem medycyny naturalnej.