Eyebright

Świetlik lekarski (Euphrasia officinalis) to jedno z najstarszych ziół szanowanych w medycynie ludowej wielu krajów. Potocznie roślina ta nazywana jest „zielem oczu” lub „ocznicą” W tłumaczeniu z języka angielskiego nazwa zioła oznacza „jasne oczy”, z francuskiego „aby wyrzucić wasze okulary”, z greckiego „radość tego, który zachował wzrok”

Po raz pierwszy o świetliku lekarskim wspomniano w 1305 roku. Jego działanie było na tyle znane i efektywne, że wspominano go w wierszach i poematach. W medycynie tybetańskiej świetlik jest uznanym środkiem przeciwko zapaleniu spojówek. W Hiszpanii sok z tej rośliny stosowany jest jako środek znieczulający przy różnych chorobach oczu.

W skład świetlika lekarskiego wchodzi kompleks aktywnych substancji glikozydy, flawonoidy, irydoidy, antocyjany, kumaryny, witamina C, karoten, goryczka, saponiny, tłuste i eteryczne olejki, mikroelementy: miedź, mangan, cynk, bor, srebro, magnez, molibden, żelazo, chrom, nikiel, które na poziomie biochemicznym działają zmniejszając stan zapalny i wpływają na procesy degeneracyjne siatkówki oka i ciała szklistego.

Biologiczna aktywność świetlika pomaga złagodzić objawy alergiczne, (szczególnie w stosunku do błony śluzowej powiek i spojówki oka) oraz poprawić jakość widzenia.

Ziele świetlika jest szeroko stosowane w okulistyce jako środek wspomagający w przypadkach pieczenia oczu i łzawieniu, w celu zwiększenia ostrości widzenia. Roślina ta korzystnie wpływa na zmęczenie oczu, wywołane przez sztuczne oświetlenie, duże obciążenie, nadwrażliwość na światło słoneczne, światło ekranu monitorów komputerowych, telewizora i ekranów kinowych.

Świetlik to sprawdzony środek przy bardzo mokrym kaszlu, nieżytach i bólach w zatokach czołowych. Jego działanie wpływa na rozrzedzenie śluzu w zatokach nosowych i zmniejsza stan zapalny oraz obrzęk błon śluzowych. Roślina stosowana jest także przy alergicznych nieżytach układu pokarmowego ze zwiększoną nadkwaśnością oraz nieżytach jelita cienkiego i okrężnicy.

Stosowanie Eyebright jest pomocne przy:

  • stanach zapalnych spojówek
  • stanach zapalnych powiek
  • stanach zapalnych woreczka łzowego
  • łzawienie oczu
  • zwiększone zmęczenie oczu
Produkty opisane na stronie nie są przeznaczone do leczenia, diagnozowania lub zapobiegania chorobom. Należy skonsultować się ze specjalistą przed zastosowaniem suplementu diety. Materiały zawarte na stronie strategiazdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Metody profilaktyki i oczyszczania organizmu należy skonsultować ze specjalistą lub lekarzem medycyny naturalnej.