Jak wiadomo, każdego dnia nasz organizm poddawany jest atakom ze strony bakterii, wirusów, grzybów, pasożytów jak i toksyn, które w dzisiejszym świecie obecne są wszędzie; w wodzie pitnej, w pożywieniu, w powietrzu, w kosmetykach czy środkach czystości.
Bakterie, grzyby czy wirusy obecne są wszędzie. Są one niewidoczne dla człowieka, dlatego nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności i zagrożenia jakie niosą ze sobą i z chorób jakie powodują. Są również pożyteczne bakterie czy grzyby ale jest to znikomy procent.
Chorobą bardzo trudną do całkowitego wyleczenia są grzybice, szczególnie te wywołane drożdżakami z rodzaju CANDIDA. Mimo terapii antybiotykowej, przeciwgrzybiczej choroba bardzo często powraca.
Toksyny to substancje zatruwające nasz organizm, które przedostają się z zewnątrz lub powstają wewnątrz organizmu.
Rozróżniamy:
egzotoksyny – szkodliwe substancje pochodzenia chemicznego i naturalnego, które przedostają się do organizmu ze środowiska zewnętrznego wraz z zanieczyszczonym powietrzem, wodą pitną, pożywieniem, alkoholem, papierosami, kosmetykami, środkami czystości itp. Najczęściej z egzotoksynami stykamy się:
w zatruciach pokarmowych (toksyny drobnoustrojów, azotany, azotyny, metale ciężkie itp.)
przy oddychaniu powietrzem nasyconym szkodliwymi zanieczyszczeniami (np. w dużych miastach przemysłowych, podczas szkodliwych procesów produkcyjnych, na obszarach nieprzyjaznych pod względem ekologicznym, podczas palenia papierosów, przy wdychaniu substancji toksycznych zawartych w produktach chemicznych stosowanych w gospodarstwie domowym)
przy spożywaniu alkoholu, zażywaniu leków.
endotoksyny – substancje szkodliwe, które powstają w organizmie w związku z jego funkcjonowaniem. Przy czym zaznaczyć należy, że powstawanie endotoksyn i złogów odbywa się w sposób ciągły i niezauważalny: dzień po dniu, minuta po minucie, bez przerw i postojów. Wszystko to prowadzi do tego, że z czasem endotoksyny nagromadzają się w organizmie w takich ilościach, że zaczyna on pracować z zakłóceniami i nie na pełną moc. W wyniku czego rozwijają się liczne poważne zachorowania: kamica nerkowa, choroby układu oddechowego, choroby sercowo-naczyniowe i choroby autoimmunologiczne, otyłość, a także alergie.
Należy wiedzieć, że większość toksyn, bo aż 80% rozpuszczalnych jest w wodzie, a pozostałe 20% rozpuszczalnych jest w tłuszczach (tzn. toksyny rozpuszczają się w obecności lipidów). Aby wyprowadzić z organizmu toksyny rozpuszczalne w wodzie, do pracy zaangażowane są w pierwszej kolejności nerki.
Toksyny rozpuszczalne w tłuszczach są wyprowadzane z organizmu przede wszystkim z udziałem wątroby – głównego narządu wspomagającego detoksykację organizmu, który „filtruje” krew ze złogów i toksyn.
Co się dzieje, jeśli narządy te nie mają dogodnych warunków do pracy, aby w bezpieczny sposób wyprowadzić z naszego organizmu toksyny? Wtedy następuje odkładanie się toksyn w różnych miejscach ciała:
w skórze, włosach czy paznokciach (w wyniku czego następuje rozwój chorób skóry, a włosy i paznokcie stają się zniszczone i łamliwe);
w uszach, nosie, gardle, tchawicy, oskrzelach, płucach (co wywołuje obciążenie chorobami układu oddechowego, astmą, alergiami);
w kościach, mięśniach, więzadłach, stawach (wynikiem czego staje się odkładanie się soli, zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów) itp.
Na nagromadzenie się toksyn w organizmie wpływa między innymi wypijanie niedostatecznej ilości wody! Niestety, w naszym społeczeństwie nie wytworzyła się jeszcze kultura picia czystej i jakże pożytecznej dla organizmu wody. A przecież to właśnie wypijanie odpowiedniej ilości wody stwarza odpowiednie warunki do rozpuszczania i wyprowadzania z organizmu toksyn wraz z moczem i potem.
Jakie są objawy nagromadzenia toksyn w organizmie? Wyróżnia się siedem etapów zanieczyszczenia organizmu.
Pozornie zdrowy człowiek zaczyna odczuwać ogólne zmęczenie. Jest to objaw rozpoczynającej się intoksykacji organizmu (zaburzenia snu, zmiany nastroju, bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie – nerwowość).
Dochodzą bóle stawów i bóle mięśni całego ciała, które nie przechodzą po zażyciu środków przeciwbólowych.
Występuje kaszel, łzawienie oczu, przewlekły nieżyt nosa, wysypki skórne (łuszczyca, egzema, pokrzywka), świąd.
Pojawia się kamica nerkowa i żółciowa, mięśniaki, gruczolaki, torbiele, brodawczaki, polipy, zakrzepowe zapalenie żył.
Odnotowuje się choroby związane z uszkodzeniem tkanki łącznej narządów. Na przykład, choroby tętnic, żył i naczyń chłonnych.
Następują zaburzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. W takich przypadkach nierzadko obserwuje się porażenia (paraliże), stwardnienie rozsiane, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, parkinsonizm.
Końcowemu stadium zanieczyszczenia organizmu towarzyszą nieodwracalne choroby związane z uszkodzeniem komórek i tkanek.
Przed toksynami nie możemy się ukryć ale jesteśmy w stanie sprawić, żeby przynajmniej jak najmniejsza ich ilość przedostawała się do naszego organizmu – wystarczy zamieszkać w niezanieczyszczonym środowisku naturalnym, prawidłowo i zdrowo się odżywiać oraz pić czystą wodę. I, co najważniejsze, organizmowi należy koniecznie pomagać w pozbywaniu się produktów ubocznych związanych z jego funkcjonowaniem (endotoksyn), jak również egzotoksyn, wywołujących w konsekwencji wiele problemów zdrowotnych.
Co robić?
Pasożytami można się zarazić niemal wszędzie. Szczególnie narażone na zakażenia są małe dzieci. Zakażenie następuje drogą pokarmową poprzez zabrudzone warzywa, owoce, glebę, wodę. Czasami także za pośrednictwem innego człowieka jak np. w przypadku owsików. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni i pośredni kontakt z chorymi dziećmi lub chorymi dorosłymi oraz kontakty bezpośrednie ze zwierzętami (psy, koty). Pasożyty mogą dostać się na ręce dziecka w czasie zabawy w ogrodzie czy zanieczyszczonym piasku. Mogą być również przenoszone przez owady, najczęściej muchy.
Bardzo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia pasożytów może nastąpić przy braku uszanowania podstawowych zasad higieny (niemycie rąk, jedzenie nie umytych owoców i warzyw, użycie wody surowej z naturalnych zbiorników wodnych, oblizywanie palców podczas jedzenia, obgryzanie paznokci, całowanie domowych zwierząt).
Należy pobudzić naturalny proces detoksykacji organizmu i stworzyć warunki do odzyskania aktywnego działania własnych mechanizmów regulacyjnych.