Jaką wodę, jak i ile powinniśmy pić?
Cały proces w naszej filozofii powrotu do zdrowia lub utrzymania go, trzeba zacząć od nawodnienia i odkwaszenia organizmu odpowiednią ilością i jakością wody.
Woda jest podstawowym elementem biosfery, bez której nie ma możliwości istnieć organiczna przyroda. Tam, gdzie jest woda, jest i życie. Nasza krew i limfa nie jest niczym innym niż roztworem wody o złożonym chemicznym składzie. Ani jedna komórka naszego organizmu nie może się obyć bez wody. Woda jest niezbędna zarówno jako rozpuszczalnik dla odżywczych elementów organizmu jak i dla procesu syntezy i przemiany materii. Oprócz tego, woda, parując przez skórę i organy oddechowe, uczestniczy w termoregulacji naszego organizmu. Jest ona niezbędna dla usunięcia z organizmu wszelkich toksycznych odpadów, które powstają przy przemianie materii w naszym organizmie. Aby ten proces nie był jednostronnym, tzn. ukierunkowanym tylko na zanieczyszczenie, wodę trzeba cały czas wymieniać.
W organizmie dorosłego człowieka około 70% zajmuje woda. Im młodszy organizm tym jest on bogatszy w wodę. Miesięczny embrion człowieka w 97 % składa się z wody, noworodek w 80 %. U ludzi zawartość wody spada do 57 % a nawet mniej, bo starość i starzenie się to proces utraty wody z organizmu.
Odpowiednia ilość tzn. 0,3L na każde 10 kg wagi ciała. Z czego to wynika?? Jest to optymalna ilość, by nasz organizm był w stanie na bieżąco oczyszczać się z toksyn i utrzymać na odpowiednim poziomie, wszystkie procesy biochemiczno-elektryczne, które nieustannie zachodzą w naszym organizmie.
Jeżeli nie wypijamy odpowiedniej ilości wody, magazynujemy w sobie trujące toksyny, gdyż 80% toksyn rozpuszcza się i wyprowadzane jest z organizmu dzięki wodzie.
Bardzo ważne jest też to, kiedy mamy wypijać wodę:
rano na czczo min. pół litra – aby uzupełnić po nocy zapas płynów
w ciągu dnia pomiędzy posiłkami – najlepiej 0,5h przed lub 1h – 2h po jedzeniu, w zależności czy spożywaliśmy lekko strawne kasze, owoce, warzywa czy też ciężko strawne białka i tłuszcze, by soki i kwasy żołądkowe, mając odpowiednie stężenie, mogły rozłożyć pokarm na odpowiednie cząsteczki; nie należy popijać w trakcie posiłku
Kolejnym bardzo ważnym elementem jest temperatura wypijanej wody. By organizm nie tracił energii na podgrzewanie wody najlepiej byłoby pić wodę o temperaturze naszego ciała ok. 36 °C.
I te trzy elementy ILOŚĆ, NA PUSTY ŻOŁĄDEK I TEMPERATURA stanowią połowę sukcesu jeżeli chodzi o wodę, druga połowa to ODPOWIEDNIA WODA.
Parametry żywej wody
Odpowiednie pH
Twój organizm prawidłowo funkcjonuje przy zachowanej równowadze kwasowo-zasadowej. pH krwi wynosi 7,35-7,45 pH- środowisko zasadowe. Kiedy pH krwi spada poniżej 7,1 następuje niewydolność krążeniowa, której konsekwencją jest śmierć organizmu. Ponieważ codzienna dieta jest bogata w produkty kwasotwórcze, organizm codziennie walczy o życie zużywając w tym celu minerały takie jak sód, potas, wapń, magnez- dlatego mówi się, że kawa (pH5,0-5,9) wypłukuje magnez, magnez który został wykorzystany do wyrównania pH krwi.
Dlatego potrzebujesz wodę o pH minimum 7,4
Odpowiedni potencjał REDOX
Redox (potencjał redukująco-utleniający) inaczej ORP – wszystko ulega procesowi utleniania czyli starzenia. Potencjał redox określa zdolność substancji do przyłączania lub oddawania elektronów i jest wyrażony w miliwoltach [mV]. Wszystko co ma wartość poniżej zera (ujemne) ma właściwości redukujące, natomiast powyżej zera (dodatnie) ma właściwości utleniające. Procesy zachodzące w organizmie mają udział przy wymianie elektronów. Jeżeli to co pijesz ma ORP ujemne, to dostarczasz wolne elektrony i tym samym dostarczasz do organizmu energię, która jest uwalniana w procesie redukcji i utleniania. Jeżeli to co pijesz ma ORP dodatnie, to Twój organizm musi stracić życiową energię aby dostosować ORP płynów wypitych. Tym samym płyny o dodatnim ORP musza uzupełnić elektrony zabierając je z komórek i tkanek tym samym pogarszając ich funkcjonowanie.
Dlatego tak ważne jest aby woda, którą pijesz była ujemnie naładowana.
Odpowiednie napięcie powierzchniowe
Woda może być bardziej lub mniej mokra. Dobrze to widać, kiedy chcemy np. umyć brudne naczynia- jeżeli będziemy myć wodą zimną, to będzie nam trudniej to zrobić, jeżeli wodą ciepłą, to łatwiej umyjemy naczynia. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że woda zimna ma wysokie napięcie powierzchniowe, natomiast woda ciepła ma niskie napięcie powierzchniowe. To niskie napięcie powierzchniowe sprawia, że wiązania wody są bardziej oddalone od siebie i woda może więcej pomieścić – ma to ogromne znaczenie dla naszego organizmu dla zdolności przenikania wody do komórki. Jeżeli woda ma zbyt wysokie napięcie powierzchniowe, nie przeniknie do komórki.
Struktura wody
Woda jest jak dysk twardy, jest nośnikiem informacji. Każda woda niesie ze sobą informację, która jest pozytywna lub negatywna, pod wpływem pozytywnych informacji cząsteczki wody układają się w klastery tworząc piękne kryształy- taka woda jest wodą strukturalną, lub pod wpływem negatywnych emocji, negatywnej informacji jest po prostu brzydka, żadne kryształki nie tworzą się. To jaka jest woda można zaobserwować zamrażając próbkę wody i oglądając ją pod mikroskopem w powiększeniu co najmniej 400-krotnie. Te właściwość wody pokazał właśnie poprzez zamrażanie japoński uczony Masaru Emoto, który wodę z tego samego źródła poddawał oddziaływaniu różnych czynników (naklejano różne hasła na próbki z wodą, puszczano różną muzykę) i po zamrożeniu okazało się że obraz w każdym przypadku był inny. Jest to dowód, że woda ma zdolność zapisywania informacji w swojej strukturze. Poniżej zdjęcia zamrożonych cząsteczek wody poddanych różnym informacją.
Woda kryje wiele tajemnic, tej wody w naszym organizmie jest około 70%. Co trzy tygodnie woda w naszym organizmie jest całkowicie wymieniana- czyli 70% naszego ciała jest nowe!
Dlatego tak ważna jest ilość i jakość wody, którą pijemy. Ma to ogromne znaczenia dla naszego zdrowia. Dowiedz się jak poprawić te wszystkie parametry wody, aby woda, którą masz w kranie czy też w butelce nie była martwa a była wodą żywą jakiej potrzebuje twój organizm.